Достапни линкови

Вашингтон: Почнаа американските претседателски избори


Американските претседателски избори најпрвин почнаа во две мали места во близина на границата со Канада - Хартс и Диксвил Нок со помалку од сто гласачи. Џорџ Буш доби 35, а Џон Кери 21 глас. По традиција изборите почнуваат во овие села, а во 2000 тата сегашниот претседател Џорџ Буш исто така го победи во овие места тогашниот демократски против кандидат Ал Гор.
XS
SM
MD
LG