Достапни линкови

Хавана: Од 8-ми ноември доларот нема да се користи за готовинско плаќање


Куба соопшти дека од 8-ми ноември во земјата веќе нема да може да се користи доларот во готовинското плаќање. Кубанската Централна Банка објави дека кубанците, странците и туристите ќе мора да го користат само кубанскиот пезос. Кубанскиот лидер Фидел Кастро во телевизиското обраќање изјави дека таквите мерки се превземени како одговор на американските рестрикции во однос на Куба.
XS
SM
MD
LG