Достапни линкови

Тајпеј: Тајванскиот претседател отворен за воспоставување целосни политички односи со Кина


Тајванскиот претседател Шуи-Бјан денеска изјави дека е отворен за воспоставување целосни политички односи со Кина и ги повика кинеските власти на преговори кои би ја прекинале трката во вооружување меѓу двете земји. Во говорот по повод тајванскиот национале празник Шуи-бјан изјави дека е подготвен да преземе иницијатива и предложи двете страни врз осноива на договорот од Сингапур од 1992 година се обидат да изнајдат прифатливо решение која би била основа на понатамошните преговори.
XS
SM
MD
LG