Достапни линкови

Белград: Втор круг на локалните избори


Денеска во Србија се одржува вториот круг на локалните избори при што се бираат градоначалници на Белград, Ниш, Нови Сад, Крагиевац, како и претседатели на општините во 145 градови во Србија. Во Војводина паралелно се одвиваат избори според мнозинскиот систем, на кои ќе се избираат 60 пратеници во покраинските парламент. Изборните места се отворени во 7 часот наутро а избирачите можат да гласаат до 20 часот.
XS
SM
MD
LG