Достапни линкови

Казахстан: Опозицијата не ги признава резултатите од изборите


Казахстанската централната изборна комисија соопшти дека на изборите што се одржаа во неделата, партијата на претседателот Нурсултан Назарбаев освоила мнозинство во парламентот, а опозицијата добила само едно пратеничко место. Опозицијата соопшти дека нема да ги признае резултатите од изборите во Казахстан, а посматрачите од ОБСЕ и од Соединетите Држави оценија дека властите не обезбедиле фер избори.
XS
SM
MD
LG