Достапни линкови

Венецуела: Чавез останува на чело на државата по референдумот


Претседателот на Венецуала Хуго Чавез останува на чело на државата според резултатите од референдумот баран од опозицијата која го обвинува за диктаторско однесување и лоша економска политка. За Чавез да остаен претседател гласале 58 провенти, а протв него 42 насто. Лидерите на опозицијата одбиваат да ги признаат резултатите на референдумот. Неговите подржувачи пак сметаат дека политиката на Чавез е во корист на сиромашните луѓе во земјата извозничка на нафта.
XS
SM
MD
LG