Достапни линкови

Израел: Висорамнината Голан може да и се врати на Сирија


Израелскиот генерал Моше Ијалон изјави дека неговата земја бо можела на Сирија да и ја врати стратегиската висорамнина Голан како дел од евентуален мировен договор со Дамаск. Тој за весникот Једиот Ахронот изјави дека Голан не е неопходен за само-одбрана на еврејската држава. Голан беше окупиран во 1967, а израелските политичари повеќепати тврдеа дека висорамнината е витална за одбрана на Израел.
XS
SM
MD
LG