Достапни линкови

Вашингтон: Борбите ви Ирак не се кршење на олимпиското примирје


Соединетите држави соопштија дека борбите со напаѓачите во Ирак не се кршење на традиционалната доверба и примирје за време на олимписките игри. Генералното собрание на Обединетите Нации минатата година усвои резолуција насловена За изградба на подобар и мирен свет низ спортот и Олимпискиот идеал. Ирак е единствената членка на Обединетите Нации која не ја потпиша резолуцијата поради тоа што беше под американска окупација и немаше свој преставник во Њу Јорк.
XS
SM
MD
LG