Достапни линкови

Брисел: Состанок на шефовите на дипломатиите на ЕУ


Ирак и Блискиот Исток се на врвот на агендата на последниот пред одморите состанок на министрите за надворешни работи на Европската Унија. На состанок во Брисел евро-дипломатите ке разговараат со делегација на Ирак за тренинг на ирачката полиција и советодавна помош за ирачката администрација. Унијата се очекува да му даде формална подршка на ново избраниот специјален преставник на Обединетите Нации за Косово Серен Јесен Петерсен и да ги подржат мерките на нивниот пратеник за Босна и Херцеговина Педи Ешдаун за соработка со Хашкиот трибунал.
XS
SM
MD
LG