Достапни линкови

Литванија: Втор круг предвремени претседателски избори


Во Литванија денеска се одржува вториот круг од предвремените претседателски избори. Поранешниот литвански претседател Валдас Адамкус и првиот шеф на владата после падот на комунистичкиот режим Казимир Прунскиене се кандидати за кои граганите денеска гласаат. Вонредните избори се одржуваат по смената на досегашниот претседател Роналдас Паксас поради непочитување на Уставот.
XS
SM
MD
LG