Достапни линкови

Пекинг: Продолжуваат разговорите за северно корејската нуклеарна програма


Во Пекинг продолжија 6-партитните преговори за северно-корејската нуклеарна програма, кои треба да завршат утре, но не се очекува конкретен договор. Делегациите на Кина и на Северна Кореја претпладнето имале одвоен состанок. Според дипломатски извори, Северна Кореја вчера се заканила дека ќе тестира нуклеарно оружје доколку Вашингтон не го прифати нејзиниот предлог за надминување на кризата.
XS
SM
MD
LG