Достапни линкови

Њу Делхи: Индија и Пакистан се согласија да ги одложат пробните нуклеарни експлозии


Индија и Пакистан се согласија да ги одложат пробните нуклерани експлозии. Ова се констатира во заедничката изјава по дводневните разговори во Њу Делхи чија цел беше намалување на ризикот од нуклеарна војна. Во изјавата се говори за забрана за нуклеарни тест експлозии, но и за исклучоци доколку некоја од двете земји оцени дека има закана по државниот интерес.
XS
SM
MD
LG