Достапни линкови

Берлин: Претседателски избори


Германија денеска избира претседател на државата. Во трката за оваа функција учествуваат Гезине Шван од владеачката црвено зелена коалиција и Хост Кохлер кандидат на опзициската демохристијанска Унија и слободните либерали. Според истаржувањата шансите на Шван професорка на Европскиот универзитет во Франкфурт да стане девети претседател на Германија по Втората Светска Војна се минимални.
XS
SM
MD
LG