Достапни линкови

Брисел: Холандскиот министер за надворешни наследник на Џорџ Робертсон


Холандскиот министер за надворешни работи Јап де Хоп Шефер кој од почетокот на идната година ќе го наследи Џорџ Роберстон на функцијата генерален секретар на НАТО изјави дека алијансата ја пронашла новата улога. Според Шефер, Нато е релевантен како и во времето на Студената Војна, само што непријателот е сменет. Тогаш тоа беше Варшавскиот Пакт, а сега е меѓународниот тероризам, нестабилноста и небезбедноста во светот.
XS
SM
MD
LG