Достапни линкови

Вашинтон: САД упатија 24 бомбардери на островот Гуам во Пацификот


Соединетите држави упатија 24 бомбардери од типот Б-1 и Б-2 на пацифичкиот остров Гуам, за да се спречи евентуалната опасност од Северна Кореа, доколку дојде до воена интервенција против Ирак, соопштија претставници на американското министерство за одбрана. ,,Потегот претставува мерка на претпазливост, изјави портпаролот на Пентагон Џеф Дејвис. Во неделата, четири севернокорејските борбени авиони пресретнаа еден американски извидувачки авион во меѓународниот воздушен простор.
XS
SM
MD
LG