Достапни линкови

Њујорк: Утре гласање за новата резолуција за Ирак


За новата резолуција за разоружување на Ирак што вчера беше презентирана од Соединетите држави во Советот за безбедност на Обединетите нации најверојатно ќе се гласа утре. Американсиот амбасадор во Обединетите нации Џон Негропонте изјави дека резолуцијата не содржи автоматска употреба на сила и оти членките на Советот се блиску до компромис. Претставник на Кина оцени дека разликите се олеснети, но не се изјасни дали таа земја ќе ја подржи резолуциајата.
XS
SM
MD
LG