Достапни линкови

Експлозија пред Собранието рано утрово


Денешната собраниска седница на која пратенците треба да гласаат за Избор на новата влада се одржува во сенка на настанот кој се случи изутринава околу 5 часоти 30 минути во непосредна близина на зградата на Собранието.

„На улицата Даме Груев, пред источниот влез во Собранието на Република во Македонија, од страна на непознат сторител фрлена е ра~на бомба кашикара, која паднала на средина на коловозот и експлодирала. Од настанатата експлозија причинети се оштетувања на десетина патнички моторни возила, а оштетена е и фасадата од зградата на Собранието и други околни објекти.“

изјави порпаролот на МВР Воислав Зафировски кој за информациите дека денеска пред собранието ќе протестираат припадниците на Едницата за Брза Интервенција Лавови вели:

„Јас таква информација немам.“

Ова е обид да се влијае на одржувањето на денената седнца но во тоа нема да успеат велат во СДСМ:

„Ние мораме да бидеме свесни дека ова е последица на хаосот и вакуумот што владее. Во Македонија после новите парламентарни избори предлого трае процесот на примопредавање на власта и одредени структури се уште не можат да се помират и сакаат да влеат додатна дестабилизација и да ја загрозат безбедноста во Македонија.“

изјави потпаролот Јани Макрадули.

Станува збор за сили на кој им се изброени часовите, а чија цел е да го одложат процесот за избор на новата влада смета потпретседателот на ДУИ Агрон Буџаку

„Вакуумот и овие случаи на бомби не тераат на некој начин да го забрзаме формирањето на владата, па во Македонија да почне владеењето на правната држава и враќањето на безбедноста.“

И во најголемата опозициона партија ВМРО ДПМНЕ најостро го осудуваат овој инцидент:

„Најостро го осудуваме овој инцидент на фрлање на бомба врз Собранието на Република Македонија, а она што треба да следи секако е една ефикасна полициска истрага во која ќе се утврдат сторителите на ова кривично дело, а исто така и на мотивите коишто евентуално стојат зад ова. Мислам дека македонската демократија досега повеќе пати покажала дека е отпорна на ваков вид инциденти, така што мислам дека собраниската работа треба да продолжи нормално.“

изјави попртпаролот на оваа партија Владимир Ѓорчев.
XS
SM
MD
LG