Достапни линкови

Што ќе се промени по смртта на кралицата Елизабета Втора


Телеграми со сочувство за смртта на британската кралица Елизабета Втора пристигнуваат од лидерите од целиот свет. Во Обединтетото кралство сега ќе треба да се менуваат банкноти, монети и поштенски марки, ќе има и нови поштенски сандачиња, униформи и пасоши. Промени ќе претрпи и националната химна.

Почит и сочувство за смртта на британската кралица Елизабета Втора, како и пофалби за нејзиното 70 годишно владеење упатија светските лидери. Елизабета Втора почина во Балморал на 96-годишна возраст. Таа беше најдолго на престолот во британската историја, а стана кралица во 1952 година.

Американскиот претседател Џо Бајден порача дека нејзиното наследство е големо за британската историја и за целиот свет.

„Во светот на постојани промени, таа беше постојано присуство и извор на утеха и гордост за генерации Британци, вклучително и многумина кои никогаш не ја познавале својата земја без неа“, се вели во изјавата на Бајден.

Францускиот претседател Емануел Макрон на Твитер напиша дека кралицата Елизабета Втора го отелотворува континуитетот и единството на британската нација повеќе од 70 години.

„Ја паметам како пријателка на Франција, љубезна кралица која остави траен впечаток на својата земја и нејзиниот век“, рече Макрон.

Рускиот претседател Владимир Путин ја пофали покојната кралица, велејќи:

„Многу децении Елизабета Втора со право уживаше во љубовта и почитта на своите поданици“.

Путин во телеграма испратил и сочувство до Чарлс во која, според Кремљ, напишал дека нејзината смрт е „ненадоместлива загуба“.

Жалење за смртта изрази и германскиот канцелар Олаф Шолц.

„Таа беше пример и инспирација за милиони луѓе, исто така овде во Германија. Нејзината посветеност на германско-британското помирување по ужасите на Втората светска војна ќе остане незаборавна, како и нејзиниот прекрасен хумор“, истакна Шолц.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш истакна дека на кралицата Елизабета Втора и се восхитуваат „за нејзината грациозност, достоинство и посветеност низ целиот свет“ и дека била смирувачка присутност низ децениите големи промени, вклучително и деколонизацијата на Африка и Азија и еволуцијата на Комонвелтот.

„Совесно им се придружувам на сите кои жалат за нејзината загуба во молитвата за вечниот одмор на покојната кралица и во оддавањето почит на нејзиниот живот во бесконечна служба за доброто на нацијата и Комонвелтот“, порача папата Франциск.

Со најтешко срце дознавме за смртта на најдолго владеењето на канадскиот суверен, Нејзиното височество кралицата Елизабета Втора, истакна канадаскиот премиер Џастин Трудо.

„Таа беше постојано присуство во нашите животи - и нејзината служба за Канаѓаните засекогаш ќе остане важен дел од нашата земја и историја“, рече Трудо.

Претседателката на ЕК, Урсула фон Дер Лајен порача дека со длабока тага дознала за смртта на кралицата.

„Таа беше шеф на државата со најдолг стаж во светот и една од најпочитуваните личности ширум светот. Изразувам искрено сочувство до кралското семејство и до Британците“, истакна шефицата на ЕК.

Што ќе се промени по смртта на Елизабета Втора

Во Обединетото Кралство, сите банкноти и монети го прикажуваат лицето на кралицата, но сега по нејзината смрт, ќе има нови монети и готовина со ликот на кралот Чарлс Трети. Парите со ликот на кралицата ќе останат легално средство за плаќање до датумот кога тие повеќе нема да можат да се користат.
Ликот на кралицата се користи на валутата и во Канада, Австралија и Нов Зеланд кои постепено ќе треба да ги исфрлат овие пари од употреба.

Исто така, ќе треба да се направат и нови поштенските марки, наместо со ликот на кралицата, со новиот крал Чарлс Трети. Оние што имаат слика на кралицата ќе бидат постепено отстранети.

Иако по смртта на монархот, поштенските сандачиња не се заменуваат, сите нови направени, најверојатно ќе ја прикажуваат шифрата што ја избрал новиот крал. Шифрата на поштенските сандачиња сега е означена со EIIR или Елизабета II Регина. На латински Регина е кралица. Рекс е латински за крал.

Шифрата на кралицата се појавува на многу униформи во Обединетото Кралство, вклучувајќи ги и оние што ги носат полицајците и војската. Овие униформи најверојатно со текот на времето ќе се заменат со шифрата на новиот крал.

Промени ќе има и во пасошите на државјаните на Обединетото Кралство, бидејќи сега во нив е наведено „Државниот секретар на нејзиното британско височество бара и бара во името на нејзиното височество на сите оние на кои се однесува да му дозволат на носителот слободно да поминува без дозвола или пречки и да му се дозволи на носителот таква помош и заштита ако му биде потребна“. Затоа, новите издадени пасоши ќе бидат изменети за да ги одразуваат машките заменки на новиот крал. Сепак, веројатно е дека пасошите ќе треба да се обноват само откако ќе истечат.

Националната химна на земјата повеќе нема да биде „God Save the Queen“.Ќе се врати на верзијата за машки монарх, што е „God save the King“, со заменките во зборовите променети во машка верзија. Оваа верзија на националната химна последен пат била користена во 1952 година кога на тронот беше Џорџ Шести.

  • 16x9 Image

    Марија Митевска

    Новинарската кариера ја започна во 2008 година во А1 телевизија како репортер во информативната програма.  Родена е на 14.04 1984 година во Скопје. Од мај 2009-та работи како постојан дописник за Радио Слободна Европа од Скопје.

XS
SM
MD
LG