Достапни линкови

Турција - Уапсени 410 лица за провокативни објави за пандемијата на социјалните мрежи


Илустрација - Турција, 20 март 2020 година.

Турската полиција уапси 410 лица поради „провокативни објави“ на социјалните мрежи за коронавирусот, објави во средата министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

Турскиот министер рече дека скоро на две илјади профили на социјалните мрежи се идентификувани „провокативни натписи“ за пандемијата, а 410 лица се уапсени за „обид да предизвикаат немири“. Министерот не откри детали за идентитетот на приведените.

XS
SM
MD
LG