Достапни линкови

Се бара: војник на договор - добра плата и бонус за уништување украински тенкови


Руски регрути се качуваат во шатл-автобус во армиски центар за регрутирање пред да заминат на воена служба. (слика од датотека)
Руски регрути се качуваат во шатл-автобус во армиски центар за регрутирање пред да заминат на воена служба. (слика од датотека)

Според некои проценки, Русија загуби повеќе војници за 15 недели војна во Украина отколку во целата 10-годишна советска војна во Авганистан. Москва станува креативна во тоа како регрутира повеќе војници за борбата. Јуриј Барањук

Се бара: Војник на договор. Добра плата. Вклучено домување и здравствено осигурување. Додаток за облека. Три оброци на ден. Деновиве има многу огласи за слободни работни места на руските веб-страници за вработување и социјалните мрежи: возачи, готвачи, програмери, касиери во самопослуга. Исто така на понуда се и работни места за војната на Русија против Украина.

Сега во четвртиот месец, без да се гледа крајот, инвазијата се претвора во војна до изнемоштување, додека Русија се бори да постигне привид на победа, а Украина цврсто се брани.

Русија ќе ја зголемува старосната граница за воениот персонал на 65 години

Двете страни нанесуваат големи жртви; Украинските власти велат дека губат повеќе од 100 војници дневно. Русија во меѓувреме прави сѐ што е во нејзина моќ да ги сокрие загубите.

Тешко е да се дојде до веродостојни проценки, но западните власти велат дека бројот на убиени веројатно надминува 20.000. Темпото на руски загуби - и на луѓе и на опрема и на оружје - не е одржливо, велат многу западни експерти, но Кремљ се спротивстави на повикот за општа мобилизација.

За да го надополни својот персонал во Украина, Русија прибегна кон она што некои набљудувачи го нарекоа „стелт мобилизација“.

Тоа ја вклучува формалната страница за регрутирање објавена на веб-страницата на Министерството за одбрана. Но, исто така вклучува и огласи објавени на големи веб-локации за регрутирање работни места, како и на социјалните медиуми.

Позициите се за работни места во редовните вооружени сили на Русија. Едната, објавена на страницата за работни места Head Hunter на 24 мај, беше насловена „Војник со договор“, со објавена плата која започнува од 150.000 рубли месечно неоданочени. (околу 2.550 американски долари, многу над просечната национална плата од еквивалент од 950 долари).

„Фрлачот на гранати е дел од тимот. Тој игра важна улога во зајакнувањето на огнената моќ на тимот. Вооружен со фрлач на гранати, залиха ракетни гранати и гранати со обликувани полнења, тој пука кон копнени и поморски цели и непријателски оклопни возила и ги потиснува“, се вели во описот на работата.

Меѓу поволностите се наведени: соба, здравствено осигурување, додаток за облека, пензија по 20 години стаж и други ставки. Не се споменува конкретно војната во Украина.

Шолц: Санкциите ѝ оневозможуваат на Москва да ги задржи воените капацитети

Другите позиции наведени на веб-страниците за помош се: противвоздушен ловец -- барања: „совршено да го познаваш своето оружје и да го поседуваш“ и возач со одговорности: „обезбедува ефикасно и безбедно функционирање на опремата што му е доверена при транспорт на персоналот на единицата и логистичка опрема како што се бара во секојдневниот живот и во битката“.

Друга, објавена без датум на страницата SuperJob, е за повисока позиција: „командант на воена единица“.

Почетна плата: 200.000 рубли (3.400 долари). Одговорностите вклучуваат „познавање на условите за борба и општите воени прописи; основите на борбата со комбинирано оружје; правилата за нивна употреба и одржување; основите на обука и образование; одржување на воената дисциплина и високиот морал и психолошката состојба на персоналот“.

Регрут на лекарски преглед во регрутниот центар пред да замине на воена служба во руската армија. (слика од датотека)
Регрут на лекарски преглед во регрутниот центар пред да замине на воена служба во руската армија. (слика од датотека)

Неколку од огласите се објавени на најголемата руска мрежа за социјални медиуми, VK, како и на страници посветени на договорна воена служба.

Една страница, која има 133.000 следбеници, се нарекува „Армија Z“ - референца за симболиката „Z“ што Кремљ ја усвои за војната - и вклучува многу пропагандистички видеа, вклучително и она кое датира од 2015 година наречено „Јас сум Русин - Окупатор“. „Јас сум руски окупатор и уморен сум да се извинувам за тоа. Јас сум окупатор по право на раѓање, јас сум агресор и крвожедно чудовиште. Плашете се“, се вели во видеото.

Јавно/приватно партнерство

Претседателот Владимир Путин се спротивстави на општа мобилизација, што во суштина би значело објавување целосна војна на Украина, наместо она што Кремљ еуфемистички сега го нарекува „специјална воена операција“.

Таквиот потег би можел да има контра ефект кај рускиот народ, од кои повеќето досега покажаа поддршка или самозадоволство во врска со војната и покрај зголемениот број на жртви и зголемената изолација на земјата.

Во моментов, руските вооружени сили од 900.000 се мешавина од регрути - сите мажи меѓу 18 и 27 години се обврзани да отслужат една година воена служба - и доброволни војници со договор, кои сочинуваат сè поголем дел од вкупните борбени сили.

Регрут добива воена униформа и обувки во регрутниот центар пред да замине на воена служба во руската армија. (слика од датотека)
Регрут добива воена униформа и обувки во регрутниот центар пред да замине на воена служба во руската армија. (слика од датотека)

Војниците со договор, кои обично се пријавуваат за три или повеќе години, се подобро обучени од регрутите, на кои им е забрането да се распоредат во активна борба како Украина.

Освен објавувањето огласи, официјалните лица презедоа и други напори за зајакнување на борбените сили. Пратениците, исто така, неодамна донесоа закон со кој им се дозволува на мажите над 40 години да служат во вооружените сили.

И министерот за одбрана Сергеј Шојгу рече дека борците на украинската „специјална воена операција“ ќе се сметаат за ветерани според рускиот закон, со право на мноштво профитабилни, долгорочни социјални бенефиции.

Во видеото што го доби РСЕ, регрутер во јужниот дел на Русија во Краснодарската област вели дека војниците ќе добијат бонуси за „херојски дела“ како што се „уништување тенк, авион, оклопен транспортер и слично“.

Не е јасно колкаво влијание имаат рекламите за регрутирање.

Дополнително комплицирање на регрутирањето е тоа што, и покрај официјалните напори да се задуши каква било јавна дискусија за жртвите и бројот на загинати со кои се соочуваат руските сили, некои воени и паравоени единици се откажаа од распоредувањето во Украина.

Путин одобри испраќање доброволци во Украина

Еден познат руски адвокат за права во април рече дека повеќе од 1.000 војници од Националната гарда од најмалку седум региони одбиле да дадат наредби за распоредување во Украина. Истражувачите со отворен код велат дека бројот е веројатно многу поголем.

Слободни работни места во „Вагнер“

Други начини со кои командантите ги зајакнаа главните борбени сили во Украина ја вклучуваат и чеченската воена единица позната како „Кадировци“ која била на одредени локации во Украина, како во пристанишниот град Мариупол.

И приватните платенички компании како Вагнер, озлогласени по својата улога во конфликтите од Либија до Сирија, исто така го засилија регрутирањето на интернет и социјалните мрежи. Една страница на VK наречена „Слободни работни места кај Вагнер“ содржи објава од 3 јуни на која пишува „Како да му се придружите на Вагнер во 2022 година?!“

„Што нуди компанијата? пишува во постот. „Мотивиран, возрасен тим со искусни борци со долгогодишно борбено искуство. Отсуство на армиска лудница, бирократија и други работи. Постојана вистинска борбена обука, можност за стекнување на нови посебни вештини. Можност за работа низ целиот свет“.

Присуството на приватни војници во руските воени операции е проблематично од правна гледна точка: приватните воени компании остануваат нелегални во Русија.

Сепак, и Вагнер и други такви мрежи се зголемија и се користат од руските воени и разузнавачки агенции како воена сила во сенка.

Не можеше да се контактира со руските воени функционери за коментар или прашања во врска со огласите за помош и дали тие го зголемуваат регрутирањето.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG