Достапни линкови

Руска инвазија врз Украина

  • Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека НАТО не сака конфликти, но дека ќе ја брани секоја педа од својата територија, а шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, побара итно повлекување на руските трупи од Украина
  • ОН отвори истрага за руското кршење на човековите права во Украина, а Кремљ упати повик до Русите за поддршка за претседателот Путин
  • Украинските власти соопштија дека е изгаснат пожарот во нуклеарката Запорожја по нападот од руските трупи, по што централата била заземена од руските сили
  • На втората рунда преговори Русија и Украина се договориле само за хуманитарни коридори, а во текот на ноќта руски сили отвориле оган кон нуклеарната централа Запорожја по што избувнал пожар
  • Во ново видео обраќање, претседателот Володимир Зеленски рече дека украинската одбрана се држи, а шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров нагласи дека Русија нема да трпи закани наредени од САД
  • На осмиот ден од инвазијата, руските сили го освоиле градот Херсон, а Меѓународниот кривичен суд отвори истрага за потенцијални воени злосторства на Русија
  • Генералното собрание на Обединетите нации со големо мнозинство гласаше за резолуција со која најостро се осудува неиспровоцираната инвазија на Русија врз Украина
21:59 4.3.2022

Во руски воздушен напад во близина на Киев загинале шест лица

Архивска фотографија, Амбулантно возило во Киев.
Архивска фотографија, Амбулантно возило во Киев.

Најмалку шест луѓе, меѓу кои и едно дете загинале во руски воздушен напад во селото Мархаливка во близина на Киев, соопшти денеска регионалната полиција. Во нападот се ранети и двајца возрасни и две деца. Тие итно се префрлени во болница, соопшти киевската регионална полиција.

21:27 4.3.2022

САД во Советот за безбедност на ОН: За влакно спречена нуклеарна катастрофа

Американската амбасадорка во ОН, Линда Томас-Гринфилд.
Американската амбасадорка во ОН, Линда Томас-Гринфилд.

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници жестоко ја критикуваа Русија во Советот за безбедност на ОН, поради гранатирањето и заземањето на украинската нуклеарна централа Запорожје, пренесува Ројтерс.

„Светот синоќа за влакно спречи нуклеарна катастрофа“, рече американската амбасадорка во ОН, Линда Томас-Гринфилд.

21:20 4.3.2022

Русија го забранува Фејсбук

Русија го забранува Фејсбук, се наведува во извештајот на руската државна новинска агенција РИА Новости, пренесува Би-би-си.

Државниот регулатор на медиуми Роскомнадзор одлучил да го блокира пристапот до оваа социјална мрежа.

Извршниот директор на Фејсбук Ник Клег рече дека оваа социјална мрежа ќе направи „сè што може“ за да ги обнови услугите во Русија. Клег е поранешен британски вицепремиер.

20:35 4.3.2022

Џачка - Во Украина нема албански платеници

Албанската министерка за Европа и надворешни работи, Олта Џачка, ги отфрли информациите дека албански платеници се упатуваат во Украина.

Албанската министерка за Европа и надворешни работи, Олта Џачка.
Албанската министерка за Европа и надворешни работи, Олта Џачка.

Според министерката, тоа е лага создадена од Москва, нагласувајќи дека Албанија стои до Украина и ќе продолжи да работи со сите сојузници и партнери за да помогне да се стави крај на руската агресија.

„Во Украина нема албански платеници“, вели Џачка.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG