Достапни линкови

Руска инвазија врз Украина

  • Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека НАТО не сака конфликти, но дека ќе ја брани секоја педа од својата територија, а шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, побара итно повлекување на руските трупи од Украина
  • ОН отвори истрага за руското кршење на човековите права во Украина, а Кремљ упати повик до Русите за поддршка за претседателот Путин
  • Украинските власти соопштија дека е изгаснат пожарот во нуклеарката Запорожја по нападот од руските трупи, по што централата била заземена од руските сили
  • На втората рунда преговори Русија и Украина се договориле само за хуманитарни коридори, а во текот на ноќта руски сили отвориле оган кон нуклеарната централа Запорожја по што избувнал пожар
  • Во ново видео обраќање, претседателот Володимир Зеленски рече дека украинската одбрана се држи, а шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров нагласи дека Русија нема да трпи закани наредени од САД
  • На осмиот ден од инвазијата, руските сили го освоиле градот Херсон, а Меѓународниот кривичен суд отвори истрага за потенцијални воени злосторства на Русија
  • Генералното собрание на Обединетите нации со големо мнозинство гласаше за резолуција со која најостро се осудува неиспровоцираната инвазија на Русија врз Украина
20:10 4.3.2022

Би-би-си ја прекинува работата во Русија

Британски Би-би-си соопшти соопшти дека привремено ја прекинува работата на сите свои новинари во Русија, откако пратениците во Думата донесоа закон со кој се криминализира известувањето за војната во Украина, ако отстапува од владината линија.

20:08 4.3.2022

Гранатирање, пожар па руско заземање на украинска нуклеарна централа

Нуклеарната централа Запорожје
Нуклеарната централа Запорожје

За украинските власти и експерти, заземањето на нуклеарната централа Запорожјe е „нуклеарен тероризам“. Тие предупредија дека опасноста во централата не е завршена. Рускиот претседател Владимир Путин вели дека Москва е подготвена за разговори со Украина, но инсистира на тоа дека мора да бидат исполнети руските барања. По пожарот во украинската нуклеарка, Советот за безбедност на ОН закажа итен состанок за денеска.

18:50 4.3.2022

Во Белград се одржа собир за поддршка на Русија

Собир во Белград за поддршка на Русија
Собир во Белград за поддршка на Русија

Во центарот на Белград денеска се одржа собир за поддршка на Руската Федерација, која на 24 февруари започна инвазија на Украина. Собирот го организираше екстремно десничарската група од Србија „Народни патроли“.

18:13 4.3.2022

Путин му кажал на Шолц дека Украина мора да ги исполни руските барања

Германскиот канцелар Олаф Шолц и рускиот претседател Владимир Путин
Германскиот канцелар Олаф Шолц и рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин вели дека Москва е подготвена за разговори со Украина, но инсистира на тоа дека мора да бидат исполнети руските барања, пренесува агенцијата Асошиејтед прес.

Путин му рекол на германскиот канцелар Олаф Шолц дека Украина мора да прифати демилитаризација, да го прифати суверенитетот на Москва над Крим и да ја предаде територијата на истокот, која е под сепаратистите кои се поддржани од Русија, наведува Кремљ во соопштение по телефонскиот разговор меѓу Путин и Шолц.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG