Достапни линкови

По 16 дена потрага во Србија уапсен серискиот силувач Нинослав Јовановиќ


Илустрација

Во Србија е уапсен Нинослав Јовановиќ, познат како „Малчанскиот берберин“, кој е осомничен за киднапирање на дванаесетгодишната Моника Каримановиќ, потврдија во Вишото јавно обвинителство во Ниш.

Потрагата по Јовановиќ траеше од 20 декември, кога ја киднапираше и Моника Каримановиќ. По десетневна потрага таа беше пронајдена, а полицијата по него трагаше до денеска. Јовановиќ е уапсен од полицијата, по пријава, на Малчанските гробишта, каде се криел деновиве.

Тој претходно беше осуден на 12 години затвор за шишање и силување 12-годишно девојче, а во 90-тите години исто бил осуден за силување на 10 години затвор.

Јовановиќ по издржувањето на казната беше ослободен на 18 март оваа година.

Во моментов во Србија има запишано 306 лица во Регистарот на педофили. Тоа се лица кои се конечно осудени за некое од кривичните дела против сексуалната слобода врз малолетни лица, на кои се применува „Законот на Марија“, донесен во 2013 година.

XS
SM
MD
LG