Достапни линкови

Обвинителот против групите на Навални, поврзан со корупција


Денис Попов

Мотивот на руската влада три групи кои се поврзани со затворениот опозициски лидер Алексеј Навални да бидат забранети како „екстремистички“ е предводен од главниот обвинител на Москва Денис Попов. Самиот Попов беше предмет на истрага за Навални во 2019 година. Роберт Коалсон

Државниот обвинител кој го предводи обидот за обележување на мрежата на организации на Алексеј Навални како „екстремистичка“ не е непознат за непријателот на Кремљ.

Во 2019 година, извештајот на Фондацијата на Навални за борба против корупција (ФБК) тврди дека семејството на пратеникот контролирало непријавен имот вреден милиони долари.

Навални пред судот за Путин: „Вашиот цар е гол“


Тужителот во случајот според кој ФБК, Фондацијата за одбрана на правата на граѓаните (ФПЗГ) и канцелариите на Навални на национално ниво може да бидат прогласени за екстремистички е шефот на градското обвинителство во Москва, Денис Попов.

Потписот на Попов стои и на наредбата од 26 април за замрзнување на активностите на регионалната мрежа на Навални во очекување на резултатот од затворените рочишта на Московскиот градски суд. Неговата канцеларија исто така побара од судот да го стори истото со ФБК и ФПЗГ. Овој случај за „екстремизам“ не е прв пат да се судрат Попов и Навални.

48 годишниот Попов беше именуван за московски обвинител од претседателот Владимир Путин во септември 2019 година. Претходно, тој беше главен обвинител во сибирскиот регион Хакасија и во севернокавкаската република Дагестан.

Путин се закани со одговор на странските провокации

Попов беше главен обвинител во таканаречен „случај Москва“ во 2019 година, во кој неколкумина кандидати за места во советот на областа Москва и нивните приврзаници беа гонети за учество во мирни протести.

Попов „лично покренува случаи против опозиционери по налог на Националната гарда“, се наведува во извештајот на ФБК објавен во ноември 2019 година. „Московскиот обвинител игра многу важна улога во запишувањето на сите видови „странски агенти“.

Уапсени 1.700 приврзаници на Навални
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:36 0:00

Неколку недели пред објавувањето на извештајот, Попов поднесе тужба против ФБК и нејзиното раководство, вклучувајќи го и Навални, барајќи отплата на скоро 5 милиони руби (67.000 долари) за трошоците што наводно ги направила Москва за време на два несанкционирани протести претходно истата година.

Навални пренесен во затворска болница во близина на сегашниот затвор

Особено, Попов неуспешно се обиде да го конфискува скромниот стан на Навални во Москва. Извештајот на ФБК, кој содржи видео и текст, обезбеди докази за кои се вели дека го поврзуваат Попов и неговото семејство со непријавен имот во Русија и во странство.

Извештајот открива дека црногорската компанија контролирана од поранешната сопруга на Попов, Ирина Попова, поседува комплекс и друга недвижност во вредност, според финансискиот документ поднесен во Црна Гора во 2018 година, повеќе од 3 милиони евра.

Компанијата е создадена во 2009 година и го поседуваше целиот имот барем во 2011 година, кога тие сè уште беа во брак.

„Сите овие црногорски инвестиции беа планирани и направени од семејството на обвинител, бирократ и чувар на законот“, се наведува во извештајот на Навални.

„Со пари што дојдоа од кој-каде-знае.“ Според изјавите за имот, поднесени во Русија во овој период, Попов заработувал 58.000 рубли (1.900 долари) месечно, а неговата сопруга била „невработена“.

Ирина Попова наводно купила и стан во Шпанија во 2010 година за 645.000 евра. И, наводно, таа поседува рибарски центар во регионот Астрахан во јужна Русија.

По пребарувањето преку социјалните медиуми, истражителите на Навални откриле и објавиле фотографии од семејството Попов и нивните деца на сите овие места што биле спомнати.

Денис Попов
Денис Попов

Истражителите на Навални, исто така, пронајдоа раскошен дом во елитниот потег во московското предградие познато како Рубљовка, а регистриран на име на постарата мајка на Попов, Људмила Попова.

По објавувањето на извештајот на Навални, двајца пратеници во градскиот совет во Москва, комунистката Јелена Шуваљова и членот на партијата Јаблоко, Максим Круглов, апелираа до Путин да ги испита обвинувањата против Попов.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков, ги увери новинарите дека изјавите на Попов биле „подложени на сериозен надзор“. Како и останатите истраги на ФБК за официјална корупција во Русија, не беше покрената истрага за наодите за Попов.

Во книгата од 2014 година Путиновата клептократија, покојната американска политиколошка Карен Давиша ја идентификува изопаченоста на системот за спроведување на законот - а особено обвинителството - како клучна одлика на политичкиот модел на Путин.

Таа открива дека „за 10 години од 2002 до 2012 година, стотици илјади бизнисмени биле затворени, не само испрашувани или уапсени, пред се како резултат на тоа што ривалите плаќаа корумпирани полицајци, обвинители и судии за да ја прекинат конкуренцијата“.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG