Достапни линкови

Никој ништо не прифаќа - вие коментирате


Опозициските забелешки за новиот предлог закон за обвинителство и за тоа кој да го води предизвикало најмногу коментари на социјалните мрежи. Фановите на РСЕ го коментирале и неделното интервју со претседателот Стево Пендаровски.

„Ти си братче ситна риба, само скокаш по песокот, а никако да влезеш во водата“ – вака гласи коментарот на Алекс Алексов на нашата ФБ страница по изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека Заев се лаже ако мисли дека законот за ЈО ќе го донесе без нив. И другите постови се во овој стил. Стевче Стојановски прашува: „До кога народот ќе дозволува бандата наречена ВМРО да ја уништува и краде Македонија?“, а Суки Меси му реплицира на Мицкоски: „И ти се лажеш ако мислиш дека државата е во твои раце, ти си исто... како Никола Груевски“. Пост на Орце Цветковски: „Кој си па ти фактор забеган, само сопки ставаш на државата“. Но, Ниметула Ејупи има забелешка за двете најголеми партии – за владејачката и за опозициската: „Дали има во нашата златна Македонија добри луѓе што стварно ќе ја водат државата по прав пат. Голем срам до сите партии, срам да ви е...“

Можноста обвинителката Вилма Русковска да го води новото Јавно обвинителство е „далеку од прифатливо за ВМРО-ДПМНЕ“, го предизвикало Ангел Кими да се смее: „Хахах, еднаш вака еднаш така...“ Олга Долица напишала: „Ништо не е прифатливо за ДПМНЕ, оти самите не се прифатливи и само квичат“, а Благоја Мицкоски забележува: „Само Зврле е прифатлив за ДПМНЕ на чело на СЈО, а и Панчевски и Вангеловски во тимот. Тогаш за криминалците кои сега се гонеле ’политички‘ ќе има правда“. Зоран Димитриевски резигнирано го коментира ставот на ВМРО-ДПМНЕ: „Дали барем има нешто досега што било и е прифатливо за опозицијата? Неодговорно, несериозно и безобразно!“

Инаку, редовното неделно интервју на РСЕ на македонски е со претседателот на државата, Стево Пендаровски, во кое зборува за октомвриските очекувања од ЕУ, за СЈО и опасноста Охрид да го изгуби статусот во УНЕСКО. Коментарите и постовите од посетителите на ФБ страницата на РСЕ, меѓутоа, се толку полни со лични навреди, говор на омраза и пцовки што не ги цитираме согласно нашите професионални стандарди.

  • 16x9 Image

    Горица Попова

    Родена е во Кочани, дипломирала во 1976 год. на Филозофскиот факултет во Скопје. Како новинар работи над 30 години. Почнала во Македонско радио- Радио Скопје во 1978 год. Од јуни 2009 год. е соработник на Радио Слободна Европа.

XS
SM
MD
LG