Достапни линкови

Мицотакис во официјална посета на САД


Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис синоќа се сретна со американскиот претседател Доналд Трамп во Белата куќа.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис синоќа се сретна со американскиот претседател Доналд Трамп во Белата куќа.

На средбата присуствуваше и државниот секретар Мајк Помпео.

Мицотакис, придружуван од сопругата во Белата куќа беше пречекан од Претседателот и првата дама Меланија Трамп. Мицотакис синоќа имаше обраќање и во Атлантскиот совет во Вашингтон, каде посочи дека „пристигнал (во САД) во турбулентно време, но и во најдобриот момент во односите меѓу Грција и САД“.

XS
SM
MD
LG