Достапни линкови

Косово - Самоопределување засега без градоначалник


Гласање на локалните избори на Косово, 17.10.2021.

Прелиминарните резултати на општинските избори во Косово покажуваат дека во 17 општини се избрани градоначалници уште во првиот круг, додека во 21 општина ќе треба да се излезе на втор круг, вклучувајќи го и главниот град Приштина.

Српската листа, која е блиска до српското раководство во Белград, победи на девет од 10 трки за градоначалници со мнозинство Срби во северниот дел на Косово, додека Демократската партија на Косово победи во четири, Алијансата за иднината на Косово во две, како и Демократската лига на Косово.

Движењето Самоопределување на премиерот Албин Курти не освои ниту една општина во првиот круг, но ќе се натпреварува на 12 трки во вториот круг, вклучително и во Приштина, покажуваат прелиминарните резултати. На локалните избори во 2017 година, Самоопределување го освои главниот град.

Владата и опозицијата на Косово без заеднички став за дијалогот со Србија

Прелиминарните резултати покажуваат дека кандидатот на Самоопределување, Арбен Витиа - поранешен министер за здравство - ќе се соочи во вториот круг против кандидатот на Демократската лига на Косово, Перпарим Рама. Витија има 42,3 проценти од гласовите, а Рама 29,3 проценти од гласовите.

Аналитичарите во Косово велат дека првичните резултати се сметаат за разочарување за Курти и неговото движење, бидејќи не успеале да добијат градоначалници во првиот круг.

Гласаа повеќе од 42 проценти од избирачите со право на глас - или околу 770.000 лица, објави Централната изборна комисија по затворањето на избирачките места во 19 часот. Во општините со мнозинство Срби имаше најголем одѕив.

Движењето „Самоопределување“ на Курти постигна огромна победа на предвремените парламентарни избори во февруари, со ветувања дека ќе се бори против ендемичната корупција и ќе заземе построг став во мировните преговори со Србија.

Сепак, се соочи со потежок предизвик на општинските избори, каде што локалните личности честопати се повлијателни од националните партии.

На локалните избори се гласаше за 38 градоначалници и повеќе од 1.000 советници во општините. Вкупно 166 кандидати се кандидираа за градоначалници, а 5.198 кандидати се кандидираа за 1.002 места во општинските собранија.

https://www.slobodnaevropa.mk/a/31284063.html

Сите очи сега ќе бидат вперени кон исходот од трката за градоначалник на Приштина. На општинските избори во големите градови доминираа прашања како што се инвестициите во инфраструктурата и здравството, пристапот до чиста вода, разубавувањето на градовите - вклучително и создавање зелени површини - и решавањето проблеми со канализацијата.

Околу 3.400 полицајци беа распоредени за да го одржуваат редот и редот. Косовскиот државен обвинител рече дека тоа било до вчера; на целата територија на Косово, во врска со изборниот процес, регистрирани се шест случаи во кои се вклучени 14 лица, од кои 13 се приведени. Во општина Клокот, четири лица беа уапсени под сомнение дека сториле кривични дела поврзани со гласање.

Изборите се одржаа по растот на инфекциите на ковид-19 во последните недели што го натера Институтот за јавно здравје да препорача одложување на гласањето.

Претседателката Вјоса Османи претходно рече дека изборите ќе се одвиваат според планираното, откако лидерите на политичките партии во Косово не постигнаа договор за нов датум. „И покрај препораката, преовладува мислењето дека изборниот процес не треба да се одложува“, рече Османи. „Го почитувам правото на партиите“.

Изборите беа спроведени во услови на зголемена тензија во северните региони на земјата што граничат со Србија. Претходно овој месец етничките српски селани во Северно Косово ги блокираа патиштата и се судрија со полицијата откако косовските власти извршија акција со цел да се спречи прекуграничниот шверц.

Во насилствата на 13 октомври беа повредени најмалку 20 лица, вклучително и полицајци, и се обнови стравот од пошироко насилство и тензии меѓу Косово и Србија. Исто така, предизвика ново предупредување од Европската унија.

Напад со бомба врз пункт на полицијата и царината на преминот Јариње во Косово

Србија и Косово водеа војна во 1998-1999 година, која заврши кога НАТО ги бомбардираше српските сили. Косово прогласи независност од Белград во 2008 година, што резултираше со тоа што некои етнички српски села станаа дел од новата нација.

Србија одби да ја признае својата поранешна покраина како суверена нација. Курти, кој ја доби функцијата премиер, ветувајќи построг став во мировните преговори со Белград, вети дека Приштина ќе продолжи со сузбивање на шверцот на стоки - како што се пијалаци, храна и цигари - од Србија во Косово.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG