Достапни линкови

Коронавирус: Оздравени 16, новозаразени 19 и четворица починати


Клиника за инфективни болести во Скопје

Институтот за јавно здравје во последното деноноќие регистрирал 16 оздравени пациенти од кои во Скопје-7, Куманово-1, Тетово-3, Велес-1, Кочани-1 и во Неготино-3. Починаа четворица пациенти, а регистрирани се 19 нови случаи на ковид-19, информираше Министерството за здравство.

„Во ГОБ „8 Септември“ починала пациентка од Скопје (65) примена на 11 мај, пациент од Скопје (71), хоспитализиран на 16 мај и пациент од Тетово (73) кој бил во болница од 11 мај. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починал пациент од Прилеп (41) кој повеќе од 40 дена се лекувал на клиниката“, извести МЗ.

Во изминатите 24 часа направени се 512 тестирања, а новите 19 регистрирани случаи на ковид-19 се во Скопје-11, Куманово-2, Прилеп-1, Тетово-1, Велес-1, Гостивар-1, Струмица-1 и во Виница-1.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.858, бројката на оздравени пациенти е 1.367, на починати е 110, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 381. Во последното деноноќие се направени 512 теста. Досега во земјата се направени вкупно 22.767 тестирања на ковид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 223 теста се во рамките на скринингот во градинки и нема позитивни. Од досега направените 1131 тестирања на вработените во градинките потврден е само еден позитивен случај на ковид-19 во Битола.

XS
SM
MD
LG