Достапни линкови

Ковид-19 како изговор за сузбивање на слободата на интернет


Фридом хаус: пандемијата ја загрози интернет слободата

Владите ширум светот ја користеа пандемијата на ковид-19 како покритие за проширување на контролата преку интернет и градење нови технолошки системи на социјална контрола. Ова се наведува во најновото годишно издание на Фридом Хаус за слободата на интернет .

Брзото и неконтролирано ширење на вештачката интелигенција и биометрискиот надзор за решавање на јавната здравствена криза создаде нови ризици за човековите права.

Апликациите за паметни телефони за пронаоѓање контакти се воведени во 54 од 65 земји оценети во новиот извештај на Фридом хаус.

Само неколку земји, како што се наведува, поседуваат ефективни механизми за заштита на личните податоци од насилни практики од страна на државата или приватниот сектор.

Политичките лидери исто така ја користат пандемијата како изговор за цензурирање на неповолните вести, апсење на критичари и на припадници на етнички и религиозни групи.

Во најмалку 45 земји, активисти, новинари и други јавни личности беа уапсени или обвинети за кривични дела за постови на интернет во врска со пандемијата.

Владите во најмалку 28 земји цензурираа веб-страници и објави на социјални медиуми за да ги потиснат неповолните здравствени статистики, обвинувања за корупција и друга содржина поврзана со ковид-19.

Ниту една влада, како што се наведува во извештајот, не зазема поагресивен пристап кон кризата со јавното здравство од Кина, за која се покажа дека е најлошиот светски злоупотребувач на слободата на интернет веќе шеста година по ред.

Коронавирусот ја загрозува слободата на медиумите

Кинеските власти комбинираа високо-технолошки алатки не само за да управуваат со избувнувањето на коронавирусот, туку и да ги спречат корисниците на интернет да споделуваат информации од независни извори и да го оспорат официјалниот наратив.

Пандемијата го нормализира дигиталниот авторитаризам што Кинеската комунистичка партија долго време се обидуваше да го вклучи.

Оваа година, исто така, се забележува забавувањето на интернетот во севкупна трка кон таканаречниот „сајбер суверенитет“ и се повеќе влади воведуваат ограничувања на протокот на информации преку националните граници.

И демократските и автократските лидери воведоа произволни забрани за популарни странски апликации, бараа од компаниите да складираат податоци на локални сервери и генерално не успеаја да развијат транснационални решенија што ќе зачуваат отворен, бесплатен и безбеден интернет.

Слободата на интернет опаѓа веќе 10-та година по ред

Од 65 земји опфатени во извештајот, Мјанмар, Киргистан, Индија, Еквадор и Нигерија претрпеа најголеми падови во периодот на покривање.

Слободата на интернет се влошува и во Соединетите Држави веќе четврта година по ред.

Среде протестите против расната неправда и поддршка на движењето „Црните животи се важни“, зголеменото надгледување од страна на федералните и локалните власти ги загрози уставните слободи, а неколку лица се соочија со лажни кривични пријави за активности преку интернет поврзани со демонстрациите.

Извршните наредби за регулирање на социјалните медиуми ја нарушија долгогодишната улога на Соединетите држави како глобален лидер за слободата на Интернет.


Трамп: или Тик Ток ќе биде американски или ќе биде забранет во САД

Покрај тоа, онлајн сферата на земјата беше преплавена со исполитизирани дезинформации, особено пропагирани од самиот претседател Доналд Трамп.

Владите во светот ја користат пандемијата како изговор за сузбивање на слободното изразување и пристапот до информации.

Во најмалку 20 земји, пандемијата беше наведена како оправдување за воведување нејасни или премногу широки ограничувања на говорот.

Жителите на најмалку 13 земји доживеаја исклучување на интернет, со тоа што владите им забранија на одредени групи на население пристап до информации за спасување живот во сурова форма на колективно казнување.

Во извештајот на Фридом хаус се наведува и тоа дека кризата со јавното здравство ја постави основата за идната таканаречена надзорна држава.

Во најмалку 30 земји, владите се повикуваат на пандемијата да се вклучат во масовно следење во директно партнерство со телекомуникациските провајдери и други компании.

Апликациите за паметни телефони за пронаоѓање контакти или усогласеност со карантин се воведени во најмалку 54 земји, со мала или без никаква заштита од злоупотреба.

Властите ја шират технологијата за препознавање на лице и автоматско донесување одлуки со минимални заштитни мерки за заштита на приватноста или спречување на полициска злоупотреба.

„Сајбер суверенитетот“ е во пораст

Руските власти усвоија законодавство за изолирање на земјата од глобалниот интернет за време на национални итни случаи, а иранската влада ги прекина меѓународните врски со цел да се скрие насилниот полициски одговор на масовните протести.

Законодавците во Бразил, Пакистан и Турција усвоија или разгледаа прописи со кои се наложува компаниите да ги чуваат податоците за корисниците, со што на службите за спроведување на законот им се овозможува полесен пристап до чувствителни информации.

Во поново време, владите на Соединетите држави и Индија наредија забрана за популарни апликации во кинеска сопственост под изговор за загриженост за безбедноста и човековите права.

Извештајот на Фридом хаус ја проценува слободата на интернет во 65 земји, сочинувајќи 87 проценти од корисниците на интернет во светот. Извештајот се фокусира врз случувањата помеѓу јуни 2019 и мај 2020 година.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG