Достапни линкови

Какво руско оружје има во источна Украина


Повеќекратна ракета ТОС-1А Буратино, лансирана за време на воена вежба на полигонот Прудбои, регионот Волгоград, 24 април 2014 година
Повеќекратна ракета ТОС-1А Буратино, лансирана за време на воена вежба на полигонот Прудбои, регионот Волгоград, 24 април 2014 година

Од напредни противвоздушни системи до фрагментирани противпешадиски мини, украински онлајн истражители го документираат присуството на напредно руско оружје во зоната на конфликтот во источна Украина од 2014 година.

Во минатата недела група највисоки функционери на руската владејачка партија - вклучително и нејзиниот генерален секретар Андреј Турчак, заменик-претседател на Горниот парламентарен дом - апелираа до Кремљ да обезбеди напредно оружје за сепаратистичките сили поддржани од Москва кои водат војна против Киев во делови на источна Украина.

Жириновски: да ја бомбардираме Украина на новогодишната ноќ додека „сите се пијани“

„Русија треба да им обезбеди (на сепаратистите кои држат делови од регионите Луганск и Доњецк) потребна помош во форма на снабдување со одредени видови оружје за да се зголеми нивната одбранбена способност“, рече Турчак, тврдејќи без докази дека Киев планирал офанзива во регионот, каде што во тековната војна од 2014 година загинаа повеќе од 13.000 луѓе.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков на 27 јануари одговори дека таквите предлози „го нагласуваат интензитетот на проблемот“ и дека обезбедувањето оружје би било „нешто ново“, тврдејќи дека Москва никогаш претходно не испратила таква помош во Украина.

Изјавата на Песков го одразува долгогодишното тврдење на Москва дека не е страна во конфликтот во регионот познат како Донбас.

Тврдењето беше отфрлено од Киев и Западот и поткопано со силни докази дека Русија испратила војници, оружје и други видови воена поддршка во областа.

Кога станува збор за вооружувањето на сепаратистите, онлајн истражувачите, новинарите и активистите го документираат присуството на софистицирано руско вооружување во областите под нивна контрола од почетокот на конфликтот.

Џонсон: Путин држи пиштол на главата на Украина

Користејќи ги таквите информации, заедничкиот истражен тим (JIT) кој го истражува соборувањето на летот MH17 на Малезија ерлајнс над источна Украина во јули 2014 година, утврди во 2016 година дека патничкиот авион бил соборен од противавионски систем Бук, кој бил донесен во Украина од Русија, а потоа истиот ден се вратил во Русија – минус еден проектил – откако авионот бил соборен, при што загинаа сите 298 патници и членови на екипажот.

Украинскиот воен аналитичар Михајло Жирохов за РСЕ изјави дека Русија обезбедува таква опрема од почетокот на конфликтот, иако генерално испраќа постаро вооружување од советската ера за кое борците би можеле веродостојно да кажат дека е заробено од украинската војска.

Со модерна опрема, вели тој, ракува само руски воен персонал кој работи тајно во Украина. „Тие руски групи се вооружени со современо оружје. Но, само рускиот воен персонал го добива. Нема ниту едно парче модерна опрема под контрола на сепаратистичките вооружени формации“, вели Жирохов.

Тој смета дека последните руски разговори за обезбедување воена опрема за сепаратистите е „напор да се легитимира присуството на руската армија“ во Донбас.

„Тие нема да им дадат модерно оружје на борците. Колку што разбрав, тоа е основната позиција на политичкото и военото раководство во Русија“, нагласи тој. Сепак, каталогот на модерна руска воена опрема документирана во областите под контрола на сепаратистите од 2014 година е обемен.

Блинкен побара од Лавров итно повлекување на војниците долж украинската граница

Подолу е преглед на наодите што онлајн истражувачите - од кои повеќето се поврзани со истражувачката група InformNapalm - ги објавија:

Оклопни возила:

Тенк Т-72Ц1 забележан во регионот Луганск во 2016 година.

Тенк Т-90А (модел 2006 година) виден во Донбас во 2016 година.

Локални жители позираат на тенкот Т-72 на проруските милитантни сили за време на прославата на Денот на бранителот на татковината на територијата на поранешниот аеродром, во Луганск, 23 февруари 2020 година
Локални жители позираат на тенкот Т-72 на проруските милитантни сили за време на прославата на Денот на бранителот на татковината на територијата на поранешниот аеродром, во Луганск, 23 февруари 2020 година


Тенкови Т-72Б, Т-72БА, Т-72БЗ забележани во областа Дебалцево во 2015 година и во Луганск во 2014 година.

Оклопен транспортер BT-LB BM/K за влечење и движење на трупи документиран во регионот Луганск во 2016 година.

Надградено амфибиско возило BMD-2 со напреден ласерски инфрацрвен рефлектор PL-1-01 виден во Донецк во 2017 година.

Оклопни транспортери БТР-80 и БТР-82А забележани во Макијивка во 2016 година, во Донецк во 2017 година и во регионот Луганск во 2016 година.

Артилерија:

SAU 2S7 Pion 203-милиметарска, самоодна артилерија документирана во близина на Макијивка во 2015 година.

SAU Msta-S 152-милиметарска самоодна хаубица видена во близина на Дебалцево во 2015 година.

Повеќекратни ракетни фрлачи TOS-1A Buratino
Повеќекратни ракетни фрлачи TOS-1A Buratino


RS30 2B26 Grad модернизиран ракетен систем од 122 милиметри и повеќекратно лансирање документиран од набљудувачи од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во регионот Доњецк во 2020 година

RS30 9K58 Smerch 300-милиметарски ракетен систем со повеќекратно лансирање со долг дострел, забележан во близина на Макијивка во 2015 година

ТОС-1 Буратино тежок термобаричен ракетен систем со повеќекратно лансирање документиран од набљудувачите на ОБСЕ во регионот Луганск во 2015 година

Противвоздушни системи:

Ракетен систем земја-воздух ЗРК Бук-М1 документиран од меѓународната истрага за соборувањето на патничкиот авион MH17 во Доњецката област во јули 2014 година.

Дел од ракетата BUK-TELAR што беше истрелана на летот MH17 е прикажан за време на конференцијата на Заедничкиот истражен тим, во Буник на 24 мај 2018 година.
Дел од ракетата BUK-TELAR што беше истрелана на летот MH17 е прикажан за време на конференцијата на Заедничкиот истражен тим, во Буник на 24 мај 2018 година.

Противвоздушен ракетно-артилериски комплекс 96K6 Pantsir-S1, дизајниран за одбрана од крстосувачки проектили и паметни оружја, забележан во Луганск во 2015 година.

Беспилотни летала за набљудување:

Беспилотните летала за набљудување Гранат-1, Гранат-2, Гранат-4, Форпост, Орлан-10, Елерон-3, Застава и Тахион се лоцирани и соборени низ Донбас за време на конфликтот.

Теренски возила за војување:

R-330Zh Zhitel документиран во Свитлодарск во 2016 година, во близина на Макијивка

R-378B Borisoglebsk-2 забележан во регионот Луганск во 2016 година.

Руски „Панцир Ц1“ во Шахтарск, регионот Доњецк
Руски „Панцир Ц1“ во Шахтарск, регионот Доњецк

Комплексот за електронско војување Repellent-1 со дрон забележан во областа Дебалцево

1L269 Krasukha-2 систем за радарско заглавување документиран од набљудувачите на ОБСЕ во близина на Чорнухине во регионот Луганск во 2018 година

RB-341B Leyer-3 систем за заглавување на мобилните комуникации забележан во Донецк во 2016 година

RB-109A Билина командно место за електронско војување е видено во близина на Чорнухине.


1RL243 РОбјава за електронско следење на ubicon виден во близина на Јасинувата во регионот Донецк во 2016 година

RB-636AM2 Свет-КУ мобилно радио командно место видено во регионот Донецк во 2020 година и во Луганск / во 2016 година


Систем за спречување на радио сигнал SPR-2M Rtut-BM виден во Донецк во 2016 година и во регионот Луганск во 2016 г.

Систем за пречки на авијација и комуникации R-934UM виден во близина на Луганск / во 2016 година

Друга опрема:

Преносливо противтенковско оружје 9K129 Kornet документирано во близина на Старобешеве во 2014 година

Ракетен фрлач со помош на човек „Шмел“ заробен од украинската разузнавачка агенција СБУ во регионот Луганск во јануари 2022 година

Безконтактни мини НВУ-П Охота заробени во регионот Луганск во 2020 година

Антипешадиска фрагментирана мина ПОМ-2 уби цивил во регионот Луганск во 2021 година

Водена артилериска граната од Краснопол беше пронајдена по нападот на населбата Новолуханске во 2019 година.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG