Достапни линкови

Гласачки кутии. Македонија, локални избори 2021

Избори за локална власт 2021

ВМРО ДПМНЕ прогласи победа на локалните избори

СДСМ смета дека ке победат во вториот круг поради подобриот коалициски капацитет.

Гласањето беше продолжено поради успорувањето предизвикано од машините за отпечаток од прст.

Сите гласачки места беа отворени навреме.

Право на глас имаа над 1,8 милиони граѓани (1.824.864 лица )

Не беа забележани поголеми проблеми или нерегуларности.

10:51 18.10.2021
ВМРО-ДПМНЕ слави, СДСМ очекува победа во втор круг
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

08:23 18.10.2021

Во 10 општини избрани градоначалници во прв круг, покажуваат досегашните податоци на ДИК

Завршено е броењето на гласовите и во првиот круг избрани се градоначалници на девет општини: Градско, Дојран, Центар Жупа, Богданци, Виница, Валандово, Зрновци, Могила, Пласница и Липково, покажуваат досегашните податоци објавени на онлајн апликацијата на Државната изборна комисија.

07:23 18.10.2021

Партиите ги чекаат официјалните резултати од локалните избори

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа во првиот круг од локалните избори, тврдејќи дека добила најмалку 20 градоначалници, иако официјалните резултати сѐ уште не се објавени.

02:30 18.10.2021

ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа, СДСМ ги очекува коалициските гласови во втор круг

Прослава на победата на локалните избори пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје
Прослава на победата на локалните избори пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје

ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа на локалните избори. Додека партиското раководство разгледува можност за предвремени избори, можно е формирање на ново парламентарно мнозинство, рече лидерот на опозициската партија Христијан Мицкоски. Пред седиштето на партијата имаше и славје до зурли и тапани. Во СДСМ, пак, немаше славеничка атмосфера, но велат изборите имаат и втор круг и на крај ќе имаат повеќе градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ. Изборниот ден го одбележаа проблемите со апаратите за читање отпечатоци на прсти.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG