Достапни линкови

Во Дебар нема новозаразени, ќе се тестира имунитетот на дебарчани


Контролен пункт кај Дебар заради коронавирусот

Во Дебар повеќе нема новозаболени од коронавирусот и затоа епидемиолозите одлучиле 23% од жителите во тој град да бидат тестирани за да се открие дали стекнале имунитет на коронавирусот, информираше денеска министерот за здравство Венко Филипче.

„Со оглед на тоа што во Министерството добивме донација од 20.000 тестови за дијагностика на антитела и со оглед на тоа што ситуацијата во Дебар е таква да веќе во тој регион немаме новодијагностицирани пациенти, сите пациенти закрепнуваат, ги чекаме и вторите тестови за да се види дали се негативизирани, ќе направиме еден скрининг во бројка од дваесет до триесет отсто од вкупното население во регионите во кои досега имаше мерки за рестрикција на движење воведени уште пред вонредната состојба. Со ова сакаме да се процени имунитетот што ќе биде одличен пример за тоа што би можеле да очекуваме и на ниво на целата држава“, рече министерот Филипче.

Дебар е првиот град во кој беа регистрирани заразени од коронавирус и поради ширењето на заразата, најпрвин беа воведени кризни мерки, а потоа и целосен карантин на градот.

XS
SM
MD
LG