Достапни линкови

Борба против коронавирусот - главна ставка во ЕУ буџетот 2021-2027


Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен

Главна ставка во буџетот на ЕУ за периодот од 2021 до 2027 година ќе биде борбата против новиот коронавирус, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

„Во ЕУ се разгледува и се дискутира за неколку инструменти, меѓу кои се и обврзници“, истакна Фон дер Лајен во интервју за „Политико“, додавајќи дека Европскиот совет добил мандат од министрите за финансии и дека Унијата интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот.

XS
SM
MD
LG