Достапни линкови

logo-print

Хашкиот суд треба да донесе пресуда за хрватските генерали


Генералите Мирко Норац, Младен Маркач и Анте Готовина сликани на воена вежба на Велебит на 13 март 1998

Генералите Мирко Норац, Младен Маркач и Анте Готовина сликани на воена вежба на Велебит на 13 март 1998

Во Трибуналот во Хаг, на тројцата хрватски генерали, Анте Готовина, Иван Чермак и Младен Маркач, обвинети за воени злосторства за време на операцијата „Бура“ ќе им биде изречена првостепена пресуда во Хашкиот суд. Премиерката на Хрватска Јадранка Косор, вчера спроти изрекувањерто на пресудата на тројцата хрватски генерали во Трибуналот во Хаг изјави дека од Судот, како и цела Хрватска таа очекува праведна пресуда. Обвинителството бара за Готовина 27 години затвор, за Маркач 23, а за Чармак 17 години затвор.
XS
SM
MD
LG