Достапни линкови

logo-print

Умре полскиот режисер Анджеј Вајда


Легендарниот полски филмски режисер Анджеј Вајда почина на возраст од 90 години. Тој претходно неколку денови беше во кома по заболување на белите дробови. Вајда е роден во 1926 година, а неговите први филмови беа фокусирани врз полскиот отпор против нацистичката окупација во Втората светска војна. Во 2000 година Анджеј Вајда доби Оскар за животно дело.

XS
SM
MD
LG