Достапни линкови

logo-print

Гутереш формално назначен за генерален секретар на ОН


Советот за безбедност на Обединетите Нации официјално го назначи поранешниот премиер на Португалија, Антонио Гутереш да биде следниот генерален секретар на ОН. 15-члениот Совет денешната номинација едногласно ја поддржа, но Гутереш сепак мора да биде одобрен и од страна на 193-членото Генерално собрание на гласањето кое ќе се одржи следната недела. Но, очекувањата се дека 67-годишниот Гутереш ќе биде одобрен и ќе започне со петгодишниот мандат на 1 јануари 2017 година. Тој ќе го замени досегашниот 72-годишен генееален секретар Бан Ки Мун.

XS
SM
MD
LG