Достапни линкови

logo-print

Талибанците заземаат области во северен Авганистан


Талибанците повторно зазедоа неколку области во северниот дел на авганистанската провинција Кундуз, кои накратко беа во нивни раце минатата година. Во областите Даш е Арчи и Калаи е Зал имало тешки борби меѓу авганистанските безбедносни сили и талибанските милитанти. Локалните власти јавуваат дека талибанците презеле контрола врз поголемиот дел од областите. Но портпаролот на провинцијата Кундуз негира дека некоја област паднала во рацета на милитантите, велејќи дека има водушни напади кои ги одвраќаат милитантите.

XS
SM
MD
LG