Достапни линкови

Поднесен обвинителен акт за Заев во случајот „Пуч“


Прес конференција на Зоран Заев, претседател на СДСМ.

Прес конференција на Зоран Заев, претседател на СДСМ.

Основното Јавно Обвинителство, за организиран криминал и корупција до Основниот суд Скопје 1 во Скопје, денеска достави обвинителен акт против пет лица за случајот„Пуч“ . Еден од обвинетите е и лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој се товари за насилство спрема претставници од највисоки државни органи.

Првообвинетиот поранешниот разузнавач Зоран Верушевски се товари за неовластено прислушкување и тонско снимање, шпионажа и насилство спрема претставници од највисоки државни органи. Сопругата на Верушевски, Соња е обвинета за шпионажа, а останатите тројца за неовластено прислушкување и тонско снимање, како и насилство према претставници од највисоки државни органи.

XS
SM
MD
LG