Достапни линкови

logo-print

Кери на разговори со палестински претставници


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери во Лондон разговараше со главниот палестински преговарач Саеб Ерeкат околу чекорите за утврдување временска рамка за ставање крај на израелската окупација. По овие разговори палестинската делегација го цитираше Кери кој изјавил дека Вашингтон ќе ставел вето на нацрт резолуцијата во Советот за безбедност на Обединетите нации со која се бара од Израел за две години да ги напушти окупираните палестински територии. Во оптек е и француска нацрт резолуција во која се поставува рок од две години за конечен мировен договор, но без да се спомнува израелско повлекување.

XS
SM
MD
LG