Достапни линкови

logo-print

Пукано кон набљудувачи на ОБСЕ во Украина


Од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), соопштија дека кон група на нивни набљудувачи било стрелано од страна на „униформирано лице“, во источниот дел на Украина. Од ОБСЕ велат дека унифомираниот човек испукал два куршуми кон возила на ОБСЕ, на околу 15 километри од Доњецк. Конвојот веднаш ја напуштил областа. Од организацијата не прецизираат дали за инцидентот се виновни владините сили или про-руските сепаратисти, но велат дека се случил на територија која е во рацета на владините сили.

XS
SM
MD
LG