Достапни линкови

logo-print

ЕУ одобри повеќе пари за борба против ебола


Лидерите на Европската унија денеска се согласија да ја зголемат помошта за борба против еболата во Западна Африка, на 1,26 милијарди долари. Претседателот на ЕУ Херман Ван Румпуј на Твитер соопшти за новата финансиска помош за која одлучиле лидерите на ЕУ на самитот во Брисел. Во меѓувреме американски доктор кој се вратил во Њујорк од работа со пациенти заразени со ебола во Западна Африка, по тестирањето се покажало дека е позитивен на ебола, што е првиот случај во тој град.

Во Африка, пак, Мали стана шестата африканска земја која е погодена од ебола. Власите вчера соопштија дека едно двегодишно девојче е позитивно на ебола откако се вратило од патување во Гвинеја.

XS
SM
MD
LG