Достапни линкови

logo-print

Милитантите на ИД се повлекле од некои позиции од Кобани


Милитантите на Исламската држава во текот на ноќта се повлекле од некои позиции од Кобани, по интензивирање на воздушните напади од страна на коалицијата предводена од САД. Сириската опсерваторија за човекови права, со седиште во Лондон соопшти дека милитантите се уште се борат во источните и во југоисточните делови на Кобани, но дека целосно се повлекле од западната страна на градот. Претставникот на ОН за Сирија, Стефан де Мистура, апелираше за итна меѓународна акција за поддршка на курдските борци во Кобани.

XS
SM
MD
LG