Достапни линкови

logo-print

Прекината конститутивната седница на косовското собрание


Иса Мустафа

Иса Мустафа

Пратениците во косовското собрание денеска не го избраа кандидатот на Демократската партија на Косово Арсим Бајрами за претседател на собранието. За него гласаа 44 пратеници, 61 беа против, а 11 гласаа воздржано. Според Уставниот суд, претседавачот на седницата Фљора Бровина ја прекина седницата и објави дека таа ќе се одржи во наредните денови. Оваа седница почна на 17 јули кога за претседател на собранието беше избран претседателот на Демократскиот сојуз на Косово Иса Мустафа. Но, Уставниот суд на Косово ја поништи таа одлука со образложение дека само најсилната пртедизборна партија, во овој случај Демократската партија на Косово, може да предложи претседател на парламентот.

XS
SM
MD
LG