Достапни линкови

logo-print

САД не ги признаваат изборите во Крим


САД соопштија дека Вашингтон нема да ја признае легитимноста на изборите одржани за време на викендот во Крим, кој беше анектиран од Русија во март годинава. На вчерашниот брифинг во Вашингтон, портпаролката на Стејт департментот Мари Харф ја повика Русија да му го врати на Крим неговиот полноправен статус како дел на Украина.

Таа исто така ја изрази загриженоста на САД во врска со извештаите дека украинските граѓани во Крим се принудувани да се откажат од нивните украински пасоши и да извадат руски.

XS
SM
MD
LG