Достапни линкови

logo-print

Затрупани девет рудари во Турција


Илустрација

Илустрација

Девет рудари останале затрупани денеска при одрон во рудник во близина на црноморскиот град Зонгулдак во северниот дел на земјата. Несреќата се случила синоќа, но спасувачката операција почнала подоцна, бидејќи властите не биле навремено известени. Локалните власти соопштија дека рударите се живи и се блокирани во близина на влезот на рудникот. Причините за одрнот во рудникот се уште не се познати.

XS
SM
MD
LG