Достапни линкови

logo-print

Пакистански свештеник со закани за соборување на власта


Пакистанскиот свештеник Тахир ул Кадри

Пакистанскиот свештеник Тахир ул Кадри

Пакистанскиот свештеник Тахир ул Кадри се закани со соборување на владата на премиерот Наваз Шариф, откако властите наводно притвориле стотици негови приврзаници. Според него, повеќе од 500 негови приврзаници биле уапсени од полицијата поради кампањата за заплашување. Кадри порача ако владата продолжи со апсењата и доколку и тој биде уапсен нема да остане друга опција освен повик за револуција. Тој исто така повика на протести на 10 август во градот Лахоре.

XS
SM
MD
LG