Достапни линкови

logo-print

САД нема да испратат експериментален лек за еболата во Африка


Сиера Леоне

Сиера Леоне

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека било прерано да се испрати експериментален лек против еболата во Западна Африка каде што од ова заболување загинале околу илјада луѓе. Обама додаде дека погодените земји, Либерија, Сиера Леоне, Гвинеја и Нигерија би требало да изградат силна јавна инфраструктура за да се справат со еболата. Експерименталниот лек беше употребен врз двајца американци кои беа инфицирани со ебола додека работеле со заболени во Либерија. Едниот од нив, по добивањето на лекот, покажал голем напредок. Либерија вчера прогласи вонредна состојба за да го спречи ширењето на ова смртоносно заболување.

XS
SM
MD
LG