Достапни линкови

logo-print

Исламабад против укинувањето на забраната за патување на Мушараф


Пакистанската влада веќе има поднесено жалба до Врховниот суд да ја укине одлуката за укинување на забраната за патување на поранешниот воен владетел Первез Мушараф. Овој потег доаѓа откако судот во јужниот град Карачи донесе одлика името на Мушараф да се тргне од црната листа. Седумдесет годишниот Мушараф, отпатува за Карачи во април поради медицински испитувања.Тој побара да се укине забраната за патување за да може да ја посетите неговата болна мајка во Дубаи. Мушараф беше обвинет за предавство во март поради наметнување на вонредна состојба во 2007 година.
XS
SM
MD
LG