Достапни линкови

logo-print

ЕУ понуди финансиска помош за Србија


Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо изјави дека блокот од 28 земји ќе испрати помош за поплавите подрачја во брзо, но дека се чека Белград да поднесе извештај за направената штета пред да може да се потпише помошта.
-Сега тоа е до властите на Србија да направат проценка на штетата, а, апликацијата ќе биде обработена брзо, изјави Баросо по состанокот на шефови на држави нa ЕУ вчера во Брисел. Баросо рече дека ЕУ ќе понуди пакет помош за Србија, која не е членка на ЕУ, од Фондот за солидарност на Европската унија. Лидерите на земјите од ЕУ разговараа за "катастрофалните поплави на Балканот", коишто принудија илјадници луѓе да ги напуштат своите домови и убија десетици луѓе во Босна и Херцеговина, а повеќе од десетина во Србија.
XS
SM
MD
LG