Достапни линкови

logo-print

Турција ќе им дава државјанство на потомците на протераните Ерменци


Откако турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изрази сочуство за ерменските жртви во Отоманската Империја за време на случувањата во 1915 години, Турција сега подготвува и нов гест на добра волја кон Ерменците, објави приватната телевизија Си-Ен-Ен-Турк.
Според телевизијата, Анкара планира да им овозможи право за добивање турско државјанство на потомците на Ерменците протерани од Турција за време на Првата светска војна.
Идејата за доделување турски пасоши и лични карти на потомците на протераните или убиени Ерменци ја иницирало турското Министерство за надворешни работи уште во јануари годинава.
Телевизијата наведува дека во Министерството веќе почнале и подготовки за спроведување на оваа идеја.
XS
SM
MD
LG